Pewnie wiele razy myślałaś o tym, po co właściwie określać porowatość włosów. Otóż jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz mogła prawidłowo zadbać o swój skalp. No dobrze, a czym jest ta porowatość włosów? Takim terminem określa się odległość pomiędzy łuskami okalającymi rdzeń włosa. To także określenie tego, czy łuski łatwo się odchylają. Do porowatości włosów dobiera się olejki zbudowane z dużych lub małych cząsteczek. Porowatość uzależniona jest także od kondycji włosów i uwarunkowań genetycznych. A jakie są twoje włosy?
Każdy chciałby mieć włosy niskoporowate…
Prawdziwymi szczęściarami są te dziewczyny, które mają włosy niskoporowate. Czemu? Ten rodzaj włosów wygląda najładniej, jest najzdrowszy i wymaga najmniejszej pielęgnacji. Łuski szczelnie i ciasno przylegają do rdzenia włosa. Włosy niskoporowate można jednak zniszczyć, stosując nieodpowiednie kosmetyki i niewłaściwie je pielęgnując. Co powinnaś wiedzieć o włosach niskoporowatych?
PRAWDA:
- łatwo je obciążyć – stosowanie substancji natłuszczających, zabezpieczających i odżywczych w nadmiarze może obciążyć, oblepić i przetłuścić włosy niskoporowate. Kosmetyki o gęstej i ciężkiej konsystencji nie przenikną przez ciasno ułożone łuski włosowe.
- trudno je ufarbować – pigmenty nie przedostają się tak łatwo przez zamknięte łuski włosowe. Jeżeli chcesz zmienić kolor fryzury, idź do doświadczonego fryzjera. Pamiętaj też, że częste farbowanie pogarsza stan włosów.
- trudno je rozjaśnić i poddać trwałej ondulacji – rozjaśniacze nie przenikają do wnętrza włosa. Co więcej, żeby uzyskać jaśniejszy odcień pasemek, trzeba użyć silniejszych produktów, które mogą uszkodzić włosy.
FAŁSZ:
- są mocne i grube – wygląd włosów uzależniony jest genetycznie. To, czy pasemka i skóra głowy będą zdrowe, zależy od naszej pielęgnacji. Jeżeli będziesz stosowała niewłaściwe kosmetyki, powiększysz porowatość włosów.
- długo schną i ciężko je zmoczyć – to, jak szybko schną twoje włosy, zależy od wielu innych czynników, np.: wilgotności powietrza, temperatury, kondycji pasemek, stosowanych produktów.
- nie puszą i nie elektryzują się – z reguły puszą się mniej niż włosy wysokoporowate, a nawet średnioporowate. Jednak gdy użyjesz źle dobranego kosmetyku, pasemka nie będą gładkie.
Jak pielęgnować włosy niskoporowate? Wypróbuj olejki nasycone. Ich małe cząstki z łatwością przenikną przez mocno przylegające do siebie łuski. Zapewnią także pasemkom ochronę, tworząc na ich powierzchni lekką i łatwo zmywalną otoczkę. Wypróbuj takie olejki: kokosowy, palmowy, babassu. Przydadzą ci się również masła kosmetyczne: Shea, kakaowe, mango i cupuacu.
Mieszana i średnia porowatość włosów
Włosy średnioporowate i mieszane mają cechy włosów o wysokiej i niskiej porowatości. Mogą być gładkie i lśniące przy skórze głowy, a spuszone i matowe na końcach. Czy wiesz, że porowatość włosów można zmieniać? Odpowiednią pielęgnacją włosy średnioporowate zamienisz w niskoporowate. I odwrotnie: stosując wysuszające produkty i zbyt często stylizując włosy na gorąco, pogorszysz ich kondycję.
Jak dbać o włosy średnioporowate? Tu świetnie sprawdzą się olejki jednonienasycone. Przetestuj te półwnikające, z jednakową zawartością kwasów Omega – 3, Omega – 6 i Omega – 9. Wypróbuj: olej arganowy, olejek makadamia, olej jojoba, oliwę z oliwek, olejek sezamowy, olej rycynowy, olejek ze słodkich migdałów.
Puch i już! Włosy wysokoporowate
Taką porowatość mają włosy kręcone i te, które farbowane są produktami z amoniakiem. Porowatość zwiększa się pod wpływem częstego: mycia, czesania i stylizacji na gorąco, a także zabiegów fryzjerskich i promieniowania słonecznego. Na szczęście włosy o wysokiej porowatości można zregenerować, używając odpowiednich kosmetyków. Co jeszcze powinnaś wiedzieć?
PRAWDA:
- włosy wysokoporowate są delikatne – bardzo łatwo jest je zniszczyć, zwłaszcza, gdy są cienkie i krótkie. Na takie włosy niekorzystnie działają częste koloryzowanie, prostowanie i suszenie. Jeżeli zależy ci na tym, aby twoje włosy były zdrowe i lśniące, zrezygnuj z cotygodniowych wizyt w salonie fryzjerskim, oczyszczania skóry głowy szamponami z zawartością SLS i z zabiegów chemicznych.
FAŁSZ:
- włosy są podatne na różne zabiegi fryzjerskie – wysokoporowate włosy jest łatwo zafarbować. Jednak nierównomiernie pokrywają się pigmentem (w przypadku farbowania) i nierównomiernie go tracą. Pozostałe zabiegi fryzjerskie mogą poważnie zniszczyć strukturę włosów, a szkodliwe składniki preparatów bardzo szybko przenikają do wnętrza pasemek poprzez rozchylone łuski włosowe.
- wysokoporowate włosy szybko schną – jest to uzależnione od wielu czynników zewnętrznych (tak jak w przypadku włosów niskoporowatych). Z tego powodu szybkość schnięcia włosów nie jest dobrym wskaźnikiem określania porowatości. Niemniej jednak niektóre dziewczyny korzystają z tej metody.
Jak pielęgnować włosy wysokoporowate? Świetnie sprawdzą się oleje wielonienasycone, złożone z dużych cząsteczek. Najlepszymi będą: konopny, lniany, awokado, z baobabu, sojowy, z nasion jabłka, ze słodkich migdałów, kukurydziany, z pestek pszenicy, z orzechów włoskich, z pestek dyni.
Sprawdź swoją porowatość włosów. Mini test
Aby określić porowatość włosów, rozwiąż ten test. Odpowiedz na pytania, a dowiesz się, czy twoje włosy są niskoporowate, średnioporowate czy wysokoporowate. Pomoże ci to w wyborze kosmetyków dostosowanych do pielęgnacji konkretnego typu włosów. Zaczynamy!
1. Ile razy zawijasz gumkę do włosów, związując koński ogon?
Odpowiedź: Jeżeli zrobiłaś to jeden lub dwa razy, masz włosy wysokoporowate. Pasemka są spuszone i kręcone, a fryzura ma dużą objętość. Aby objąć wszystkie włosy, gumkę wystarczy zakręcić parę razy. W przeciwieństwie do włosów niskoporowatych, które zwiążesz trzy razy i więcej.
2. Czy twoje włosy są lśniące cały czas?
Odpowiedź: Jeśli tak, to są niskoporowate. Włosy błyszczą się bez stosowania żadnych kosmetyków, używania specjalistycznych produktów i składników. Włosy wysokoporowate są matowe, suche i pozbawione naturalnego połysku. Aby nabłyszczyć pasemka, musisz nałożyć na nie odpowiednie preparaty.
3. Jakie w dotyku są twoje włosy?
Odpowiedź: Gładkie i miękkie włosy są tymi o niskiej porowatości. Szorstkie, chropowate i nieprzyjemne w dotyku są włosami wysokoporowatymi. Różnica w strukturze włosów wiąże się z ułożeniem łusek wokół rdzenia. Łuski włosów niskoporowatych ciasno do siebie przylegają, natomiast łuski wysokoporowatych włosów są mocno rozchylone.
4. Jak po umyciu i odsączeniu wody wyglądają twoje włosy?
Odpowiedź: Jeżeli twoje włosy są spuszone i prawie suche, cechują się wysokoporowatością. Z pomiędzy otwartych łusek włosowych woda odparowała szybciej. Jeśli nadal wyglądają jak mokre, są niskoporowate. Zamknięte łuski włosowe uniemożliwiły wodzie wysychanie.
5. Co dzieje się z włosami, które wrzuciłaś do szklanki z wodą?
Odpowiedź: Jeżeli opadły na dno naczynia, są wysokoporowate. Poprzez odchylone łuski włosowe do środka włosa dostała się woda, która obciążyła go. Jeśli włosy utrzymują się na powierzchni, są niskoporowate. Woda nie zdołała przedostać się przez łuski i „zatopić” włosa.