Sposobów olejowania włosów jest bardzo dużo. Do najpopularniejszych należą tradycyjne olejowanie i olejowanie na gorąco. Wiele dziewczyn twierdzi, że obie metody sprawdzają się bardzo dobrze. A ty którą z nich wybierzesz? Przetestuj każdą z nich, ale pamiętaj, aby ostatecznie korzystać z takiej, która będzie dobra dla twoich włosów i skóry głowy.
Tradycyjne olejowanie włosów
Olejowanie włosów to intensywna kuracja wspomagająca wzrost, poprawiająca kondycję, regenerująca uszkodzone pasemka i łagodząca skórę głowy. Nie tak łatwo jest znaleźć odpowiedni olejek kosmetyczny. Jedno jest pewne: nie używaj gotowych mieszanek olejków. Składniki w nich zawarte nie muszą być dobrane pod względem porowatości włosów. O wiele lepiej zrobisz, gdy samodzielnie dopasujesz produkt do rodzaju włosów.
KAP, KAP, czyli ile olejku do włosów zastosować?
Nie da się także jednoznacznie określić ilości olejku, którą powinno nakładać się na włosy. Dawka kosmetyku jest zupełnie inna dla długiej i gęstej lub cienkiej i krótkiej fryzury. Możesz zastosować kilka kropel lub kilka łyżek stołowych. Wszystko zależy od ciebie. Pierwsze olejowanie włosów zrób z wykorzystaniem jak najmniejszej ilości produktu. W trakcie kolejnych dawkę możesz zwiększać.
TIK-TAK, czyli jak długo trzymać olejek na włosach?
I na to nie ma określonej rady. Czas pozostawienia olejku na włosach zależy od tego, jak bardzo były zniszczone, czy szybko chłoną wodę i kosmetyki, czy potrzebują intensywnej odbudowy. Czas olejowania dostosuj także do długości i objętości włosów. Krótkim włosom wystarczy zapewne około 30 minut, natomiast włosy długie i grube będą potrzebowały kilku godzin. Niektóre dziewczyny olejek pozostawiają na włosach na całą noc, a głowę myją dopiero rankiem.
Czym zmyć olejek do włosów?
To zależy od konsystencji kosmetyku. Gęste i ciężkie produkty najlepiej zmyć szamponem z SLS lub dobrą odżywką. Olejkowe mgiełki i olejki o lekkiej formule są zmywalne delikatnymi szamponami. Weź pod uwagę także to, że im większą ilość olejku nałożysz, tym dłużej będziesz musiała myć głowę i więcej oczyszczającego szamponu zastosujesz. A jak wszystkim wiadomo, preparaty takie mają działanie wysuszające.
Olejowanie włosów na gorąco
Zanim rozpoczniesz olejowanie włosów na gorąco, wybierz najlepszy kosmetyk. Do takiego rodzaju pielęgnacji włosów i skóry głowy najlepiej nadają się takie olejki: jojoba, kokosowy, rycynowy, sezamowy i z awokado. Działanie olejków możesz wzbogacić także ziołami. Pamiętaj jednak, aby te dobrać do koloru włosów. Dlaczego jest to takie ważne? Niektóre zioła mogą rozjaśniać lub przyciemniać pasemka. W taki sposób dobieraj zioła:
- pokrzywa, czarna herbata, kawa mielona, rozmaryn, szałwia podkreślą twój naturalny kolor włosów;
- rumianek, rabarbar, nagietek, goździk są idealne dla blondynek;
- hibiskus, koniczyna czerwona i rumianek świetnie sprawdzą się w pielęgnacji włosów rudych;
- rozmaryn, pietruszka, szałwia, gałka muszkatołowa, oczar wirginijski rozjaśnią kolor twoich pasemek.
Czy wiesz, że:
Jeżeli chcesz wzmocnić włosy, użyj: rumianku, pokrzywy, skrzypu, arniki lub łopianu. Nawilżenie zapewniają zaś nagietek, rumianek, lawenda, suszone płatki róży i aloes. A jak pobudzić włosy do wzrostu? Zastosuj między innymi: miętę pieprzową, pietruszkę, skrzyp, szałwię, rumianek, imbir lub cynamon. Do olejowania włosów możesz wykorzystać wiele innych składników. Mogą to być owoce, olejki eteryczne lub indyjskie zioła. Sprawdź, jak na twoje włosy zadziałają banan, awokado lub sok z cytryny. Przetestuj także olejek z zioła neem, olejek różany, sok z aloesu, olejek z nasion marchwi, glinkę kaolinową.
Jak olejować włosy na gorąco?
Przygotuj warsztat pracy: kąpielowy czepek, ręcznik, gorącą wodę i mieszankę olejków. Zmieszaj trzy stołowe łyżki olejków i jedną lub dwie łyżeczki ziół. Dodaj pozostałe składniki, które wybrałaś wcześniej. Taka mikstura może być przechowywana aż przez 6 miesięcy. Następnie do miski z wodą wstaw słoiczek wypełniony olejkami. W ten sposób podgrzejesz pielęgnacyjną miksturę. Uważaj jednak, żeby nie była zbyt gorąca – mogłabyś poparzyć skórę głowy, dłonie i uszy. Wystarczy, że odczekasz dwie minuty.
Podgrzany olejek zaaplikuj na skórę głowy. Podczas olejowania włosów zrób krótki masaż. W ten sposób poprawisz cyrkulację krwi, polepszysz wchłanianie się składników, wzmocnisz mieszki włosowe i zrelaksujesz się. Skórę głowy masuj przez około pięć minut. Ale uważaj: zbyt gruba warstwa mogłaby być trudna do zmycia; duża ilość spowodowałaby przetłuszczanie się skóry głowy.
Następnie załóż foliowy czepek. Jeżeli planujesz regularnie przeprowadzać olejowanie włosów, kup zapas czepków; pod wpływem działania ciepłych olejków i koloryzujących ziół mogą szybko zużyć się. Aby kuracja przyniosła jeszcze lepsze efekty, ręcznik zmocz w gorącej wodzie; potem załóż go na głowę. Ciepło, które wytworzy się pod nakryciem głowy, przyspieszy proces regeneracji włosów.
Po upływie około 2 godzin zdejmij ręcznik i foliowy czepek; włosy dokładnie umyj. Podczas pierwszego mycia użyj bardzo ciepłej wody, która otworzy pory skóry głowy, umożliwiając składnikom olejku jeszcze lepszą absorpcję. Szampon możesz zastosować dwukrotnie; pamiętaj jednak, że nie może zawierać wysuszających składników i detergentów. Podczas ostatniego mycia głowę spłukaj zimną wodą, która zamknie pory skóry i łuski włosowe. Włosy wysusz lub pozwól im wyschnąć samodzielnie.
Tradycyjne olejowanie włosów i olejowanie włosów na gorąco – efekty
Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak świetne efekty daje olejowanie włosów metodą tradycyjną i na gorąco. Ten zabieg działa zarówno na włosy, jak i na skórę głowy. Co zyskasz dzięki niemu?
- odbudowuje zniszczone włosy, regeneruje rozdwojone końce pasemek
- dostarcza składników odżywczych i aktywnych, pozwala zachować prawidłowy poziom wody i keratyny we włosach
- nabłyszcza, zabezpiecza kolor pasemek i podkreśla naturalne refleksy na włosach
- wygładza, zapobiega elektryzowaniu i puszeniu się włosów, dyscyplinuje pasemka
- zabezpiecza przed promieniami słońca, chroni podczas stylizacji na gorąco
- przyspiesza suszenie, ułatwia szczotkowanie i modelowanie fryzury
- pomaga w walce z różnymi skórnymi chorobami
- stymuluje włosy do wzrostu, przeciwdziała wypadaniu, wzmacnia mieszki włosowe
Jeżeli chcesz, aby twoje włosy właśnie tak wyglądały, zacznij olejowanie. Na co jeszcze czekasz?